Menü Kapat

ÇARŞAMBA PAZARINDA YERLİ ÜRÜN BOLLAŞTI

Simavlı çiftçiler bahar mevsiminde başlayıp yaz mevsimiyle birlikte yetiştirdikleri doğal meyve ve sebzeleri Çarşamba pazarında satarak aile bütçelerine katkı sağlıyor.

Simav’a 22 km uzaklıktaki meyve ve sebze üreticiliğinde kırvadi bölgesinde söz sahibi olan Aksaz köyünde yaz aylarında yerli çiftçinin tarla ve bahçelerinde yetiştirdiği doğal domates, biber, patlıcan, japon eriği, şeftali, armut, Aksaz üzümü, bamya, fasulye, kula, kabak, karpuz, ve kavun gibi ürünler hasatla birlikte ilçe pazarlarındaki yerlerini aldı. Çiftçiler, doğal ürünleri ilçe pazarlarında satarak hem aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar, hem de vatandaşlara ekolojik ürün satmanın mutluluğunu yaşıyorlar. Hem lezzeti ile hem de fiyatıyla da oldukça uygun olan sebze ve meyveler vatandaş tarafından büyük ilgi görüyor. Birçok vatandaş, köylülerin sattığı doğal ürünlerin bulunduğu tezgâhlara gelerek haftalık ya da kurutmalık yiyecek ihtiyaçlarını karşılıyor. Hayvansal gübresi ve su dışında hiçbir katkı maddesi bulunmayan ve yüzde yüz doğal yetiştirilen bu ürünler, köylülerin bütçesine de önemli katkılar sağlıyor.

“Ürettiğimiz ürünlerimizle ev ekonomimize katkı sağlıyoruz” diyen  Aksaz Köyünden Süleyman Torun, “Bizler tarla ve bahçelerimizde hem kendi ihtiyaçlarımızı gidermek hem de aile bütçemize katkı sağlamak için meyve ve sebze yetiştiriyoruz” diye konuştu.

Sattıkları ürünlerden aile bütçelerine katkıda bulunduklarını belirten Torun, “Yıllardır Aksaz Köyümüzde sebze ve meyve üreticiliği yapıyoruz. Ürettiğimiz ürünler yüzde yüz doğal ve ekolojik olduğu için insanlar tarafından büyük ilgi görüyor. Bizim ürünlerimiz tamamen doğal olduğu için tercih ediliyor. Ayrıca tüketici birinci elden ürün aldıkları için de ucuz oluyor. İlçede yaşayan vatandaşlar sırf doğal ve pazara göre ucuz olduğu için bizim ürünleri satın alıyorlar. Aksaz Köyümüz yetiştirdiğimiz sebze ve meyvelerin lezzetli olmasından dolayı adından söz ettiren bir köy bu sebeple ürünlerimiz rağbet görüyor” şeklinde konuştu.

Aksaz Köyünden üretici Ekrem Yalçın pazara satmak için getirdiği karpuzları pazarın ilgi odağı oldu. Yalçın’ın yetiştirdiği karpuzlar yaklaşık 15 kg. civarı geldi.