Menü Kapat

CUMHURİYET LİSELİLERİN HAYALLERİ BİLİM FUARINDA

Simav’ın ilk lisesi olarak tarihe geçen günümüz Simav Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencileri, düzenlenen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarında sergiledikleri projeleriyle hem düşündürdüler, hem şaşırttılar ve sonuç olarak da katılımcıların dikkatlerini üzerlerine çekmeyi başardılar.

2023-2024 Eğitim ve Öğretim döneminin Simav’daki tek TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Simav Cumhuriyet Anadolu Lisesinde gerçekleştirildi. Resim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Edebiyat alanlarını içeren 18 projenin sergilendiği bilim fuarı açılışı öncesinde okul müdürü Halil Aktay, konuklarına katılımları için teşekkür konuşması yaparken bir teşekkür de Bilim Şenliğine emeği geçen tüm meslektaşlarına ve öğrencilerine yaptı.

18 PROJE SERGİLENDİ..

Okul bahçesinde halk oyunları gösterisinin hemen ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Güven, Milli Eğitim Şube Müdürleri ve bazı okul yöneticileriyle kurdele kesimini yaparak TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarının açılışını gerçekleştiren müdür Güven, fuarda yer alan 18 ayrı projeyi tek tek gezerek inceledi, projeyi ortaklaşa hazırlayan öğrencilerden ve proje danışmanı öğretmenlerden bilgi aldı.

7 ÖĞRETMEN 60 ÖĞRENCİ GÖREV ALDI..

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarının Koordinatörlüğünü yapan okulun Fizik öğretmeni Hüseyin Baş, sergilenen 18 proje ile ilgili gazetecilere bilgi verirken 2023-2024 eğitim ve öğretim döneminin başından bu yana bir program dahilinde çalışma içinde olduklarını, projelerde toplam 7 danışman öğretmenle yaklaşık 60 öğrencinin görev aldığını hatırlattı.

ATIKLAR SANATA, HAYALLER RESME DÖNÜŞTÜ..

Projeler içinde en çok dikkat çekenler arasında günlük hayatta kullanılan bazı ev ve mutfak gereçlerinin kullanım süresi sonunda çeşitli boyamalar ve renklendirmelerle bu kez süs eşyası olarak ikinci bir hayata başlanmasını içeren objelerle Resim Öğretmeni Nagehan Bektaş her yıl olduğu gibi güzel sanatlarda yeni bir sayfa açarken, öğrencilerinin okudukları romanlarda öne çıkan roman karakterlerinden birisini hayal edip karakalem portre olarak ortaya koyması dikkat çekti.

UZAYA GÖNDERİLECEK MEKTUPLAR 10 YIL SONRA OKUNACAK

Bunların yanı sıra ‘Zaman Kapsülü’ projesinde ise uzaya gönderilmek  ve 10 yıl sonra geri geldiğinde içinde yer alacak mektupların okunmasının planlandığı proje de kişilerin 10 yıl önce yazıp, 10 yıl sonra okuyacağı mektuplar konusu ‘acaba’ şeklindeki soru işaretleriyle dolu idi. Bir başka projede ise “Sesimiz Gözünüz Olsun” teması ile, belirlenen kitapların çeşitli sınıflardaki öğrenciler tarafından kitapların bir bölümünün okunarak ses kayıtlarının alınması, alınan kayıtların kitabın adı ile görme engelli ya da okuma bilmeyen kişilere dinlettirilmesini içeriyor. Böylece ne olursa olsan kitap okumanın hiçbir zaman mazeret olmadığının vurgulandığı proje ile bir şekilde günümüz sosyal medya tutkunluğundan da uzak durmanın yeni bir fırsatı sunuluyor.