Menü Kapat

İMAM HATİP OKULLARININ ÖĞRENCİLERİ SİMAV’DA YARIŞTI

Milli Eğitim Bakanlığı Din İşleri Genel Müdürlüğü’nün yurt genelinde her ilde başlattığı İmam Hatip Okulları Mesleki Yarışmaların Kütahya bölümüne proje okul Simav Anadolu İmam Hatip Lisesi ile İbrahim Eren Simav İmam Hatip Ortaokulu ev sahipliği yaptı.

Kütahya Milli Eğitim Müdürlüğü’nün organizesinde Simav’da yapılan İmam Hatip Okulları Mesleki Yarışmalar Kütahya Finali, Kütahya merkez ve 12 ilçesinde bulunan İmam Hatip Lisesi, İmam Hatip ortaokul öğrencilerinin katıldığı; Genç Sada Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma, Genç Muhafızlar Hafızlık, Genç Bilaller Ezan Okuma ve Genç Hatipler Hutbe Okuma Yarışmaları Simav Anadolu İmam Hatip Lisesi Salonu ile Tatbikat Camisinde ve İbrahim Eren İmam Hatip Ortaokulunda gerçekleştirildi.

Simav Müftüsü Hasan Serçe, Müftülük din görevlileri ve İmam Hatip Liselerinin meslek dersi öğretmenlerinden her yarışma için ayrı ayrı oluşturulan jüri üyelerinin her yarışma için kuralları tek tek açıklamasının ardından yapılan yarışmalar sonunda ödüllerin dağıtımı ise Simav Belediyesi Kültür Merkezinde yapıldı.

Simav Kaymakamı Bünyamin Karaloğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, AK Parti İl Başkanı Mustafa Önsay, AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Kulat, CHP Simav İlçe Başkanı Bünyamin Kısa, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimi alanından sorumlu Şube Müdürü Rıdvan Acar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi Kuşu, Çitgöl ve Demirciköy belde belediye başkanları, Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, DPÜ öğretim üyelerinden Prof. Dr. Adnan Ersoy, Kütahya genelindeki İHL ve İHO yönetici ve öğretmenleri, yarışmaya giren bazı öğrencilerin aileleri, Simav Anadolu İmam Hatip ve İbrahim Eren Simav İmam Hatip Ortaokulu müdürleri Dursun Gülseren ve Arif Pala, onların yardımcılarıyla öğretmenlerinin katıldığı İmam Hatip Okulları Mesleki Yarışmaların son bölümünde yer alan Kur’an-ı Kerim Güzel Okuma yarışması gerçekleştirildi. Kaymakam Karaloğlu başta olmak üzere protokol üyelerinin en çok dikkat çekerek alkışladığı ise Ezanı Güzel Okuma Yarışması Birincisi Furkan Süngü oldu.

Yarışmaların tamamlanmasının ardından başlatılan ödül töreninde ise Kaymakam Karaloğlu yarıştıkları alanda birinci olanlara ödülünü takdim ederken Belediye Başkanı Biçer, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit ve diğer protokol üyeleri çeşitli ödül ve hediyelerin dağıtımını gerçekleştirdi. Yarışmada ilk 3 sıraları kazanan öğrencilere ise Simav belediyesi, Çitgöl belediyesi ve Naşa Belediyesi başkanları tarafından aileleriyle birlikte 2’şer gün Eynal, Çitgöl ve Naşa Kaplıcalarında ücretsiz konaklama kuponu dağıtılırken yarışmaların her birinde görev alan jüri üyelerine de Teşekkür belgeleri takdim edildi.

Simav Anadolu İmam Hatip lisesinin defalarca gerçekleştirdiği bu tür yarışmaları bu kez İbrahim Eren İmam Hatip Ortaokulu ile geride bıraktığı program; protokol üyeleriyle yarışmacıların, okul müdürlerinin, öğretmenlerin ve öğrenci velilerinin günün anısına toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

İmam Hatip Okulları Mesleki Yarışmaların Kütahya bölümünün yapıldığı Simav’da birincilik elde ederek bölge finallerine gitmeye hak kazanan öğrenciler şunlar:

Kur’an-ı Kerim Güzel Okuma yarışması birincisi Yasin Emir Uslu, Hafızlık yarışması birincisi Muhammed Mustafa Ak, Ezanı güzel okuma yarışması birincisi Furkan Süngü, Hutbe Okuma yarışma birincisi Ömer Faruk Çakır.