Menü Kapat

KÜTAHYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN AŞIRI SICAKLARA KARŞI UYARI !

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte hava sıcaklıklarında meydana gelebilecek artışlar, insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.
Hava sıcaklığının çok yüksek olduğu durumlarda ortaya çıkan aşırı terleme vücudun çok miktarda sıvı kaybetmesine neden olmaktadır.
Aşırı sıcak havalardan en çok etkilenmesi muhtemel risk grupları içinde 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımız, küçük çocuklar, hamileler, açık alanda çalışanlar, aşırı kilolular ve kronik hastalığı olanlar yer almaktadır.
Başta bu risk gruplarındaki vatandaşlarımız olmakla birlikte tüm vatandaşlarımızın, aşırı sıcakların görülme ihtimalini yüksek olduğu önümüzdeki günlerde aşırı sıcaklarda alınması gereken tedbirlerle ilgili hassas davranmaları olası sağlık problemlerin önlenmesinde büyük önem arz etmektedir.
Vatandaşlarımız özellikle günün en sıcak saatleri olan 10.00-16.00 saatleri arasında mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamalıdır. Dışarıda bulunması gereken vatandaşlarımız mümkün olduğunca güneş altında korunmasız kalmamalı, mümkünse aşırı hareketlerden kaçınmalı açık renkli hafif ve bol giysiler tercih etmeli, su içme miktarı artırılmalıdır.
Yoğun fiziksel aktivite ve spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, ağır fizik aktivitelerden kaçınılmalı, her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak başta su olmak üzere bol sıvı alınmalıdır. Susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2,5 litre (12-14 su bardağı) su tüketilmesine özen gösterilmelidir.
Bebek, çocuk, engelliler ve hayvanlar, kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalı, araçların iç ısılarının klima olsa dahi park edildikten çok kısa süre sonra yükseldiği unutulmamalıdır.
Ayrıca dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalı, çabuk bozulma riski olan besinler açıkta bekletilmemeli, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmelidir.
Aşırı sıcak havalarda gerekli tedbirlerin alınması, özellikle de vücudumuz için hayati öneme sahip başta su olmak üzere sıvı alımına özen gösterilmesi, yaz mevsiminin daha kaliteli ve sağlıklı bir şekilde geçirilmesine katkı sağlayacaktır.
Sağlıkla huzurlu ve mutlu günler dileriz.

Dr. Eser ŞENKUL
Kütahya İl Sağlık Müdürü