Menü Kapat

SiMAV’DA ÇANAKKALE ZAFERiNE 3 PROGRAM

Tüm yurtta olduğu gibi Simav’da da Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıldönümü coşkuyla kutlanırken, vatan uğruna canını feda eden şehitlerimiz rahmet, şükran ve dualarla anıldı.

ÇELEK SUNMA, RESİM-FOTOĞRAF SERGİSİ..

Günle ilgili ilk program Simav’ın Hükümet Konağı yanındaki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi. Kaymakam Bünyamin Karaloğlu, Belediye Başkanı Fatih Kalay ve Simav’daki şehit aileleri adına şehit yakını Zekeriya Fidan’ın Atatürk Anıtına çelenk sunmasından sonra saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.

Daha sonra günün ikinci programı Simav İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıldönümü ve Şehitler Günü anısına eğitim kurumları arasında düzenlediği resim yarışmasında dereceye giren resimlerle Çanakkale Zaferini anlatan fotoğrafların yer aldığı resim-fotoğraf sergisinin açılışı  Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

SALON PROGRAMI..

Günün üçüncü programı ise Simav Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin ev sahipliğinde Simav Belediyesi Kültür Merkezi Konferans Salonu bölümünde yapıldı. Protokol üyelerinin, ilçedeki Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup subay ve astsubaylarla uzman çavuşların, Siyasi Parti Temsilcilerinin, okul müdürleri ile resmi ve özel kuruluşların yöneticilerinin, şehit aileleriyle gazilerin, öğrencilerin katıldığı programda günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Simav Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Ali Naşa yaptı.

VATAN AŞKI, ÖZGÜRLÜK RUHU..             

Konuşmasına Türk Savaş Tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıldönümünü kutlamanın büyük onurunu yaşamaktayız diyerek başlayan Naşa, Çanakkale Zaferi’nin Millet olma şuurumuzun perçinlendiği, imanla yazılmış olan bir destan olduğunu belirtti.  Çanakkale Zaferinin kazanılmasında en önemli faktörün güçlü bir inanç, büyük bir vatan aşkı ve özgürlük tutkusunun olduğuna vurgu yapan Naşa, “Bugünün anlam ve önemi ile şehitlerimizin aziz hatıralarını ebediyete kadar yüreğimizde taşımak, en başta gelen milli görevimizdir. Kahraman Şehitlerimizin emaneti olan Bayrak ve Vatan için kutsal nöbet sırası bizdedir. Aziz Şehitlerimize layık olmanın bilinci içinde dimdik ayaktayız” ifadesinde bulundu.

BİR HİLAL UĞRUNA..

Türk vatanının ilelebet hür kalacağını ifade eden Naşa, “Çanakkale’de bir hilal uğruna çok güneşlerimizi kaybettik, ama karşılığında İstiklalimizi ve İstikbalimizi kurtardık. Kalbinden iman, dilinden tekbir, elinden bayrak eksik olmayan, her alanda kendini en iyi şekilde yetiştirmiş evlatlara sahip olduğumuz müddetçe gözümüz arkada kalmayacaktır. Üzerinde yaşadığımız bu kutsal vatan topraklarını bizlere armağan eden, milletimizin varlığının, birliğinin ve beraberliğinin ölümsüz sembolleri aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, onlara şükranlarımı sunuyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

ŞİİR VE KAHRAMANLIK TÜRKÜLERİ..

Müdür Yardımcısı Ali Naşa’nın konuşmasının ardından Simav Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Sümeyra Demiröz “Çanakkale Şehitlerine” adlı şiirini okudu. Simav Çanakkale Şehitleri Video gösterimi, Simav Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Okulu öğrencilerinden oluşan Çanakkale Zaferi Oratoryosunun ardından Simav Fen Lisesi öğrencisi Pelinsu Veral tarafından kahramanlık türküleri seslendirildi. Program kısa film gösterimiyle sona erdi.