Menü Kapat

SİMAV’DA GÖRKEMLİ ÇERKES DÜĞÜNÜ

Türkiye’nin farklı illerinden gelen yüzlerce Çerkes, Kiçir Köyü Muhtarı Rauf Buhan’ın oğlu Emirhan ve eşi Seda’nın Simav’daki düğününde bir araya geldi.

Elmas ve Gürhan Mazılı’nın kızları Seda ile Hicran ve Rauf Buhan’ın oğulları Emirhan’ın düğünü Simav Eynal Yolu üzerinde bulunan Kanadoğlu Düğün Salonlarında yapıldı. Yaklaşık 2000 kişinin katıldığı düğünde Çerkes Köyü olan Kiçir Köyünün gelenek, görenek ve kültürlerini yaşattılar.

Kütahya’nın tek Çerkes köyü olan Simav ilçesine bağlı Kiçir Köyü Adige Derneği üyesi gençlerinin, Kiçir Köyü muhtarı Rauf Buhan’ın oğlunun düğündeki gösterileri davetlilere unutulmaz bir gün yaşattı.

Düğün salonunda 5 bin yıllık tahtaya vurularak çalınan ve ellerindeki “Paçhik” dedikleri çalgı ile mızıka eşliğinde Kiçir Adige Derneği gençlerinin oynadığı coşkulu oyunlar salona sığmayıp sokağa kadar taştı.

Köylerinin dünyanın ilgi ve odak merkezi olduğunu söyleyen Kiçir Köyü Muhtarı Rauf Buhan, ”Kütahya’nın tek Çerkes köyü olan Kiçir, gelenek, görenek ve kültürlerini hiç unutmadan yıllardan beri devam ettirmektedirler. Çerkesler diline, müziğine, mitolojisine, folkloruna bağlıdır. Bir Çerkes mızıka sesi duyduğu zaman Dünya’yı unutur, oyunu gördüğü zaman bütün benliğiyle katılır” dedi.