Menü Kapat

SİMAV’DA ÖDÜLLÜ TİYATRO FESTİVALİ

Simav İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe genelindeki tüm ilkokul, ortaokul ve liseler arasında düzenlediği ödüllü Tiyatro Festivali Simav Kaymakamlığı Konferans Salonunda ilkokullar dalında başladı.

5 öğretmenden oluşan jürinin değerlendirmede bulunacağı Tiyatro Festivalinde önce İlkokullar kategorisinde tarih ve sahne saati açısından yapılan programa göre okullar ayrı ayrı sahne almaya başladı. Her okulun sahneleyeceği oyunun adı, sahneleyecekleri ana tema karakterlerini ve oyunun ismini yansıtan afişlerinin de Hükümet Konağı giriş salonunda sergilendiği etkinlikle ilgili olarak İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Güven bilgi verdi.

ÖZGÜVENİ OLAN NESİLLER.. BEN DE VARIM..

Eğitim kurumlarının eğitim ve öğretim hizmetleri verme yanında bulundukları yerde sosyal ve kültürel hayatına katkılar sağlayabileceğini belirten Müdür Güven, “İlkokul, ortaokul ve lise kademesinde eğitim ve öğretimlerini sürdüren her öğrencimizin kendi öz güvenini kazanması, toplum içinde ve topluma hitaplarında sıkıntı çekmemesi, sanatsal faaliyetlerde bulunarak yaşadığı ortamda ‘ben de varım’ diyebilmesinin en güzel yollarından birisinin de tiyatro etkinliklerine katılmak olduğuna inanıyoruz. İlçe Kaymakamımız Bünyamin Karaloğlu’nun da destekleriyle okullarımız arasında başlattığımız Ödüllü Tiyatro Festivalimiz ile öğrencilerimize sanat yoluyla temel yaşam becerileri kazandırmak, milli ve manevi değerlere yönelik duyarlılıklarını artırmak ve arkadaşlık ile aile bağlarını güçlendirmenin yanı sıra öğrencilerimizin kültürel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak amacımızdır” dedi.

SAHNEDE 20 DAKİKALIK PERFORMANS..

Tiyatro Festivalinde her gurup tiyatro ekibinin sahneleyeceği oyunun 20 dakikayı aşmayacağı, sahnelenecek eserlerde tüm eserlerin dilimizin zenginliklerinin sergilenmesinin şart olduğu, eserlerde ise; sevgi, adalet, dürüstlük, üretkenlik, hoşgörü, kanaatkârlık, saygı, yardımseverlik, sabır, güven, alçakgönüllülük, çalışkanlık, sorumluluk, doğruluk, anne-baba sevgisi, özgüven, empati ve merhamet gibi faktörler işlenecek. Jüri değerlendirmesi ise ilkokul, ortaokul ve lise kategorileri dahilinde yapılacak.

EN AZ 10 DALDA ÖDÜL..

Kategorilerinde birinci olan okul ekiplerinin takım olarak ödüllendirileceği, ayrıca; En İyi Senaryo, En İyi Takım,  Gelecek Vadeden En İyi Oyuncu, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kız Oyuncu, En İyi Dekor, En İyi Kostüm, ve En İyi Afiş dallarında ödüllerin verilmesi yanında gerektiğinde Jüri Özel Ödülünün de verileceği Tiyatro Festivali; açıklanacak bir tarihte düzenlenecek gala ile sona erecek.