Menü Kapat

SİMAV’DA SEL FELAKETİ!

Türkiye Cumhurbaşkanlığı 2.Tur Seçimiyle ilgilenirken, meteorolojinin daha önce yaptığı aşırı yağış uyarısı Simav’da felakete dönüştü. Geçtiğimiz Pazar günü saat 16.00 sıralarında başlayan aşırı yağış Simav Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünden alınan bilgilere göre Simav merkezdeki Fatih, 4 Eylül ve Sırapayam mahallelerinde 67 meskende su baskınlarına, Yeşilköy bölgesinde 2 halı fabrikasında sel sularının çalışmaları durdurmasına, şehir merkezi çevre yolu artında 1, Yeşilköy tarım arazisi içinde de müştemilatıyla birlikte 1 yerleşim-besihane yerinin yağmur sularının oluşturduğu selle sular altında kalmasına neden olurken sel baskınlarında 50 küçük ve büyükbaş hayvandan 20 tanesinin telef olmasına neden oldu.

Simav Belediye İtfaiyesinden alınan bilgilere göre yaklaşık 2 saatten fazla yaşanan aşırı yağış sürecinde 16 personel ve toplam 7 araçla gelen 160 ihbarın tamamına cevap verildiği öğrenilirken en büyük felaketin Yeşilköy bölgesinde yaşandığı ortaya çıktı. Yeşilköy’ün tepelerinden gelen yağmur sularının adeta sel olarak Yeşilköy’ün tarım alanlarına ve ardından da Gökçeler, Muradınlar gibi bölgeleri etkisi altına aldığı öğrenilirken zaman zaman dolu yağışının da yaşandığı sel baskınlarında 11 vatandaş da bulundukları yerlerden kurtarıldılar. Kurtarılan ve 20 yıllık emeği sel sularıyla yok olan Simav’ın iş insanlarından Mehmet Yenilmez eşi Nazan Yenilmez ve yaşlı anneleri Huriye Yenilmez, yaşanan felaketin en büyük mağdurları oldu. Kendilerine ait bahçede tarım ve hayvancılıkla uğraşan Yenilmez Ailesi, burada tek katlı müştemilattan oluşan yapının üzerine çıkarak selde boğulmaktan kurtuldular.

Simav Belediye İtfaiye personellerinin kurtardığı Yenilmez Ailesi çağrılan ambulans ile Doç. Dr. İsmail Karakuyu Simav Devlet Hastanesine kaldırıldı. Hayati tehlikesi olmayan Yenilmez Ailesi daha sonra taburcu olurken bugün görüştüğümüz Mehmet Yenilmez yaşanan felaketi ve mağduriyetini gazetemize anlattı. Yenilmez, “60 yaşında ve kalp hastasıyım. Böyle bir felakete ne ben ne de 90 yaşındaki annem yaşamış. 20 yıl önce annemin hayvancılık tutkusu, benim de sebze meyve üretim hobim yıllar içinde ikimizin sürdürebileceği bir yapıya ulaştı. Ana-oğul bir şekilde zamanımızı da geçirdiğimiz kendimize ait bu yerde 20 yıllık emeklerimiz 2 saatte selle birlikte yok oldu. Canımızı zor kurtardık. Bu konuda yardımımıza gelen Simav İtfaiye Müdürlüğü görevlilerine, Devlet Hastanesi acil servisi ve 112 Acil ekibine teşekkür ediyorum. Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle başladığım hayvancılıkta bazılarını kurbanlık olarak sattığım hayvanlarımla birlikte 20 küçükbaş hayvanım sel sularında bağıra bağıra öldüler. Onların bu bağırışı hala kulaklarımda çınlıyor. Ne yapacağımı bilemez haldeyim. Türkiye’de bu tür afetlerin yaşandığı her yere devlet elini uzattı. Belki de Simav’a da uzatır diye beklemekteyim” dedi.