Menü Kapat

SİMAV’DAN GAZZE’YE İNSANİ YARDIM

Yurt genelinde kadın istihdamının desteklenmesi, kadınların kurduğu ve istihdam edilerek üretimin artırılmasının hedeflendiği günümüze en güzel örneklerden birisi olan S.S.Yeşil Simav Yöresel Ürünler Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi de damgasını vurdu. Kooperatif; Simav’ın yöresel yiyecek ve içeceklerini marketlerin reyonlarına yetiştirmeye çalışırken  katil İsrail’in Filistin-Gazze’de sürdürdüğü soykırım nedeniyle binlerce insanın açlık ve sefaletle karşı karşıya kalmasına dikkat çekerek 8 palet içinde 500 insani gıda paketini Türk Kızılayı aracılığıyla Gazze’ye gönderdi.

Simav’ın Demirci beldesine bağlı Çaysimav mahallesinde bulunan Yeşil Simav Yöresel Ürünler Kadın Girişimi üretim ve İşletme Kooperatifi Yöneticisi Yunus Erdoğan, İsrail’in ateşkes kararlarına bile uymadan Filistin’de sürdürdüğü soykırımda can kayıplarının yanı sıra en büyük sorunun açlık olduğuna işaret etti. Türkiye’nin soykırıma dönüşen İsrail-Filistin savaşının başından bu yana her alanda yardımlarını sürdürdüğünü, ateşkesi en çok isteyen ülkelerin başında geldiğini söyleyen Erdoğan, “İnsani yardımların karadan hatta havadan bile yapılmasına izin verilmediği şu günlerde Türkiye’den sadece Türk Kızılayı aracılığıyla Gazze’ye insani gıda yardımının Mısır üzerinden Refah Sınır Kapısından gönderilebildiğini hatırlattı.

8 PALETTE HER BİRİ 22 PARÇA GIDADAN OLUŞAN 500 KOLİ..

Her bir kolinin içinde; Mercimek, Pirinç, Bulgur, Tuz, Elma sirkesi, Köy domatesinden yapılan salça, Zeytin, Zeytinyağı, Kahvaltılık baharat, Ayçiçek yağı, Çiçek balı, Turşu, Üzüm pekmezi, Un, vakumlanmış sucuk, Çay, Mantı, Erişte, Nohut, Kuru Fasulye, Toz şeker ve Tarhana’dan oluşan 22 çeşit gıdanın bulunduğu 500 paketin uluslar arası standartlara göre 8 palete yerleştirildiğini anlatan Erdoğan, “Simav’dan Türk Kızılayı aracına yüklediğimiz kooperatifimiz ve hayırseverlerimizin desteği ile hazırlanan insani gıda paketlerimiz önce Ankara’ya Türk Kızılayı depolarına gidecek. Orada yapılan inceleme ve kontrolün ardından Mersin limanına ve oradan da gemi ile Mısır’a gönderilerek Refah Sınır Kapısından Gazze’ye ulaştırılacak” ifadesinde bulundu.

İNSANİ GIDA YARDIMLARINI SADECE KIZILAY ULAŞTIRIYOR..

Türk Kızılayı Simav Şube Başkanı Özkan Rahmi Atak ise Gazze’ye Türkiye’den gönderilecek her türlü yardımın tek adresinin Türk Kızılayı olduğuna dikkat çekerek, bu durumun uluslar arası anlaşmalar çerçevesinde Türk Kızılayının güvenilirliğinin bir göstergesi olduğunu söyledi. Simav’ın Gazze’ye yardım konusunda yeni bir örnek teşkil ettiğini de sözlerine ekleyen Atak, “Türkiye genelinde Gazze’ye insani yardım gönderen yurdumuzdaki yüzlerce ilçe arasında ilk 5 içine giren Simav, her zamanki gibi mağdurların yanında olmayı göstermiştir” dedi.

DEMİRCİ BELDESİ İÇİN DEĞERDİR..

İnsani Gıda Yardımlarının Gazze’ye gönderilmesine ilişkin bir görüş de Demirci Belediye Başkanı Cahit Onar ortaya koydu. Başkan Onar, “Geçen yıl 7 Ekim günü başlayan İsrail-Filistin savaşında bu güne kadar hayatlarını kaybedenlerin sayısı 30 bini çoktan geçerken, yaşam mücadelesi veren kardeşlerimize Demirci beldemizden insani gıda yardımlarının gönderilmesi belde halkımız ve ilçemiz için önemli bir değerdir. Katkısı ve emeği olanlara teşekkür ederim” diye konuştu.