Menü Kapat

TEMELDE KALAN TERMAL OTELİN SATIŞINA KARAR VERİLDİ

Simav Belediye Meclisi, sadece Temmuz ayında yaptığı bir aylık tatilin ardından Ağustos toplantısında gündemindeki konularla Eynal Kaplıcalarında temel inşaatta kalan termal otelin satışıyla ilgili konuları ele aldı.

Belediye Başkanı Adil Biçer’in başkanlığında Meclis salonunda toplanan Belediye Meclisine AK Parti’li Orhan Akboğa ile Hicret Karaman Kaymak, MHP’li üye Erdoğan Kılıç mazeretleri nedeniyle katılamadı. Haziran 2022 Meclis toplantısında alınan kararların özetinin Yazı İşleri Müdürü Ahmet Balbulmuş tarafından okunmasının ardından bir ek gündem maddesinin görüşülmesini oy birliği ile kabul eden üyeler bazı vatandaşlara ait imar planı değişiklik isteklerini İmar Komisyonuna gönderirken yine bir vatandaşa ait Esenevler Mevkisindeki konut imarlı arsasının imar planı değişiklik isteğini oy birliğiyle kabul etti.

Daha sonra Belediye Başkanı Biçer, 2022 yılı bütçesinin enerji, akaryakıt maliyetlerinin artışı, memur ve işçi maaşlarına yapılan zamlar nedeniyle yetersiz kalacağını öne sürerek Belediye Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün teklifiyle 2022 yılı sonuna kadar kullanılabilecek 88 milyon TL’lik ek bütçeye ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

Konu, İYİ Partili üyelerin eleştirilerine rağmen Plan Bütçe Komisyonunda ele alınması için komisyona havale edilirken belediye yönetiminin 88 milyonluk ek bütçeyi nereden karşılayacağı ise merak konusu oldu.

Meclis üyeleri Simav’ın üretim ve istihdam dünyasına önemli bir ivme kazandıracak olan S.S. SİMSAN Küçük Sanayi Sitesi yönetiminin Setaş karşısında inşaatı süren blokları arasındaki sokaklara numaralandırılarak isim verilmesine ilişkin başvurusunu elektrik abonelikleri için aynen oy birliğiyle kabul ettikten sonra hem Simav, hem Belediye hem de Belediye Meclisi için önemli olan Eynal Kaplıcalarında 2018 yılından bu yapımı temel inşaatında kalmış Otel inşaatını bir kez daha masaya yatırdı.

CENAZEYİ KALDIRMAK BİZE DÜŞTÜ..

Gündem maddesiyle ilgili olarak açıklamalarda bulunan Belediye ve Meclis Başkanı Biçer, Simav kamuoyunu ve Belediye Meclisini meşgul eder hale gelen otel yatırımının heba olmaması, kamu zararı oluşmaması için artık bir karara varılması gerektiğine dikkat çekti. Otelin yapılması sonucunda Eynal’da sürdürülen termal turizmin kazanacağını, Meclisin defalarca ele aldığı konuyla ilgili olarak bugüne kadar çeşitli yatırımcılarla, Ankara merkezli kurum yöneticileriyle görüşmeler yapıldığını hatırlatan Biçer, “Denizli’ye kadar giderek yatırımcılara teklif götürdük. Günümüzde turizm sektöründe marka tesislerin rekabet içinde olması sektörün temsilcilerini de rahatsız ederken yeni tesis planı pek yapan kalmadı. Önceki yıllarda olduğu gibi Simav’a Eynal için yatırımcı da gelmiyor. Acil bir karar vermeliyiz. Bu Meclisimize önceki yönetimden kalan bir görev haline geldi. Bir başka deyişle cenazeyi kaldırmak bize düştü. Bu yüzden temelde kalan oteli arsasıyla birlikte satıp, Eynal’ın ankesler bölümüne yeni bir termal tesis yapmayı hedefliyoruz” dedi.

GEÇEN YÖNETİMİN BORÇLARINI ÖDEDİK..

Simav Belediye yönetimi olarak Nisan 2019’dan bu yana hiçbir yer satmadıklarını, her şeyiyle 150-200 milyon liraya mal olacağı tahmin edilen oteli yapacak kaynak ve güçleri olmadığına da dikkat çeken Biçer, “Otel arsasını satarak borç falan ödeme düşüncemiz yok. Zaten borcumuz da yok. Çünkü önceki belediye yönetiminden kalan borçları ödedik. Yatırımlarımızı riske girmeden, Ankara kaynaklı hibe destekleriyle gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

SİMAV HALKI NE DER?

Otel arsasının satışı konusunda “Simav halkı ne der?” şeklindeki endişelere kapılmamak gerektiğini bunun kendileri için önemli olmadığını, yüzde 17 yapılaşma olmuş yatırımın geleceğini düşünmenin daha da önem taşıdığını belirterek sözlerini sürdüren Biçer, “Bugünkü maliyetlere göre yaklaşık 20 milyon lira para harcanarak temelde bırakılmış yatırımın gerçekleşmesi için her geçen gün maliyetlerin arttığı unutulmamalı. Burayı satarak kaplıcalarımıza yeni bir termal yatırım yapalım” dedi.

BOZYİĞİT; “SİMAV’IN ANKA PARKI”..

Başkan Biçer’in yarım kalan otel inşaatı için, “zamansız ve gereksiz bir yatırım olarak görüyor musunuz? Sorusuna cevap veren İYİ Partili Meclis Üyesi İsmail Bozyiğit ise ‘evet’ diye karşılık verirken, konuya ilişkin yapının adeta Simav’ın ANKA parkı olduğuna dikkat çekip, “Tesisi bitirecek maddi kaynağı sağlamadan böyle bir yatırıma kalkışılmamalıydı” diye konuştu.

KAZCIOĞLU; “SATILMASIN, GELECEK YÖNETİM YAPSIN”..

İYİ parti Meclis Grup Sözcüsü Halil İbrahim Kazcıoğlu ise temel inşaatında kalan otel inşaatının satılmaması gerektiğine, 3,5 yıllık hizmet süresinin ardından 1,5 yıl sonra yapılacak seçimlerle gelecek yeni belediye yönetiminin para bularak otel inşaatını tamamlamasından yana olduğunu açıkça belirtti.

Karşılıklı konuşmaların tamamlanmasının ardından otel arsasının satışıyla ilgili olarak AK Parti’den Hicret Karaman Kaymak ve Orhan Akboğa’nın, MHP’den de Erdoğan Kılıç’ın katılmadığı oylamada AK Partili üyelerle başkan Biçer satış için ‘evet’, İYİ Parti’li 4 üye de satış için ‘hayır’ oyu verdi. Böylece AK Partili Meclis üyelerinin oylarıyla temel inşaatta kalan otelin satışına karar verildi.