Menü Kapat

KÜTAHYA’NIN 11.TESCİLLİ ÜRÜNÜ “SİMAV EYNAL DOMATESİ” OLDU

1997 yılında kurulan ve Başkanlığını Necati Gültekin’in yaptığı Kütahya Ticaret Borsası, titiz çalışmaları ve girişimlerini takip etmesi sonucunda; Simav Belediyesi ve Simav Ticaret ve Sanayi Odası destekleriyle Simav Eynal Domatesine Türk Patent Enstitüsünden 11.Coğrafi İşaret Tescilli ürün etiketi kazandırdı.

Eynal Kaplıcalarında jeotermal enerjiyle ısıtılan seralarda 1990’lı yılların başında başlanan domates üretimi geçen zaman içinde kalitesini ve lezzetini artırarak sadece Simav’da değil Antalya, İstanbul, Bursa, İzmir, Eskişehir ve Balıkesir’deki tüketicilere bayiler ve satıcılar aracılığıyla ulaşırken Kütahya Ticaret Borsası’nın Türk Patent Enstitüsü (TPE) Marka Daire Başkanlığı’na 19 Ocak 2021 tarihinde yaptığı Coğrafi İşaret Başvurusu 8 Eylül 2022 tarihi itibariyle kabul edildiği bildirildi.

Eynal’da başkanlığını Hakan Öztürk’ün başarıyla yürüttüğü 4 Eylül Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin 400 dekarı aşan kapalı seralarında yaklaşık 100 sera çiftçisiyle 500’den fazla sera işçisinin ilçe ve ülke ekonomisine desteği olarak gösterilen Eynal Domatesi üretiminin  jeotermal enerji kullanılarak üretildiği, Bambus arılarıyla doğal olarak yapılan döllenme yanı sıra seralardaki sıcaklıkla domateslerin renk ve dayanıklılık açısından öne çıktığı öğrenildi.

Simav 4 Eylül Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Öztürk, 800 rakımlı Simav’da, jeotermal enerji ile ısıtmalı domates üretimine 12 ay boyunca devam ettiklerini belirterek, Eynal Domatesinin pazardaki en büyük tercih sebebinin Simav’a özgü bir lezzetinin ve dayanıklılığının olduğunu ifade etti.

Başkan Öztürk, “Kooperatifimize ürünlerini teslim eden üreticilerimizin domatesleri standart ve aynı kalitededir. Topraksız tarıma geçtiğimiz günden bu yana, hiçbir zaman kaliteden ödün vermedik, kaliteli bir bütünleşme sağladık. Gerek lezzet, gerekse dayanım açısından tüm ürünlerde aynı kaliteyi yakalamış bulunmaktayız. Böylesine yoğun emek veren kooperatif üyelerimizin ürünlerine Kütahya Ticaret Borsasının Türk Patent Enstitüsüne marka başvurusu yapması onlar için de zor olmadı. Çünkü Eynal Tarımsal Kalkınma Kooperatifi olarak bizler üyelerimizin ürettiği domateslerin her zaman arkasında olduk, her zaman en kaliteli domates üretimini hedefledik. Bu yüzden Kütahya Ticaret Borsası’nın marka tescili başvurusu da başarıyla gerçekleşti. Bu nedenle Borsa yönetim kurulu başkanımız Sayın Necati Gültekin’e ve çalışma arkadaşlarına, işin başından bu yana her zaman yanımızda olan ve sera çiftçisine desteğini esirgemeyen Simav Belediye Başkanı Adil Biçer ve Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeref Kazcıoğlu’na, çalışma arkadaşlarına kooperatif üyelerimiz ve ilçemiz adına teşekkür ederim” dedi.

Türk Patent Enstitüsü’nün marka onayı verdiği Eynal Domatesi ile ilgili bilgiler şöyle:

Dosya Numarası C/2021/018, Başvuru Tarihi: 18.1.2021, Tescil Numarası: 1212, Tescil Tarihi: 8.9.2022, Ürün Grubu: İşlenmiş ve işlenmemiş meyve ve sebzeler ile mantarlar, İli: Kütahya, Başvuru Yapan/Tescil Ettiren: Kütahya Ticaret Borsası, Durum: Tescilli.

COĞRAFİ İŞARET NEDİR?

Coğrafi işaret; tüketiciler için ürünün kaynağını, karakteristik özelliklerini ve ürünün söz konusu karakteristik özellikleri ile coğrafi alan arasındaki bağlantıyı gösteren ve garanti eden kalite işaretidir. Coğrafi işaret tescili ile kalitesi, gelenekselliği, yöreden elde edilen hammaddesi ile yerel niteliklere bağlı olarak belli bir üne kavuşmuş ürünlerin korunması sağlanır.

Coğrafi işaret ayrıca; 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanununun 34 üncü maddesine göre; belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri bakımından kökenin bulunduğu yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş ürünü gösteren işarettir. Coğrafi işaretler, menşe adı ya da mahreç işareti olarak tescil edilir. Gıda, tarım, maden, el sanatları, sanayi ürünleri coğrafi işaret tesciline konu olabilir.

Coğrafi İşaret Tescilinin Önemi:

Coğrafi işaret tescili, tek bir üreticinin haklarını değil, tescil belgesindeki şartlara uygun üretim yapan ve pazarlayanların tümünün haklarını korur. Tüketiciler söz konusu yöre adıyla satılan ürünleri o yöre adına duydukları güven nedeniyle, diğer yerlerde üretilenlere tercih edebilirler. Bu nedenle bir ürün için belirli bir kalite ve aitlik işareti haline gelmiş yer adlarının coğrafi işaret olarak koruma altına alınmasında o yöre halkının menfaatlerinin korunması açısından büyük faydası vardır. Ayrıca ürüne pazarlama gücü katar ve ürünün gerçek üreticilerini koruyan kolektif bir hak olduğundan kırsal kalkınmaya aracılık eder ve ülke ekonomisine katkı sağlar.

Coğrafi işaret tescilinin yararları:

*Tüketiciyi korur,

*Ürünün gerçek üreticilerini korur ve gelirlerinin artmasına katkı sağlar,

*Ürünün kalitesinin korunması ve belli bir standartta ürünün kalitesinin olmasını sağlar,

*Ürünün taklitlerini engelleyerek ürünün sahip olduğu ün ile yaşamasını sağlar,

*Bölgesel kalkınmaya katkı sağlar.