Menü Kapat

ÖRENCİK KÖYÜ MAHKEME KARARINI BEKLİYOR

ANKA Haber Ajansı tarafından Dilan Kutlu imzalı yapılan habere göre; çok ortaklı bir şirketin Simav ilçe merkezine 64 kilometre uzaktaki Örencik köyünde açacağı madenden her yıl 850 kilogram altın çıkarmayı planlıyor. Habere göre; madenin ruhsat alanı 21 bin 850 dönüm. İlk etapta 6 bin 680 dönümlük alanda çalışmalara başlanacağı, bu bölgede binlerce ağacın kesileceği, dinamit patlatılacağı ve siyanür kullanılacağı belirtiliyor.

Örencik köyünün altın madeni işletecek şirkete karşı mücadelesi 2019 yılından bu yana devam ediyor.

 8 Ekim 2021 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED dosyasını onayladı ve hemen ardından 28 Ekim 2021’de Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle köylülerin arazilerine acele kamulaştırma kararı çıktı. Bu kararlara karşı köylüler, “ÇED olumlu” kararına itiraz ederek acele kamulaştırmanın iptali için dava açtı.

ÇED raporunda toplamda 2 bin 560 ağaç keseceğini belirten şirket, ÇED olumlu kararı ve kamulaştırma kararına ilişkin iptal davaları devam ederken Orman İşletmesi tarafından arazisini satmayan köylünün arazisindeki ağaçları kesmek için işaretledi. Köylüler ve çevreciler, siyanürlü altın madenin bölgeye yıkım getireceğini ve köylerini terk etmek zorunda kalacaklarını belirterek madeni istemiyor. Köylüler arasında maden şirketiyle uğraşmak istemeyip arazisini satan da var, topraklarını vermemekte direnen de.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir