Menü Kapat

SİMAV SEVDALISI EREN, VEFATININ 7.YILINDA DA UNUTULMADI

Amerika’da uzun yıllar kaldıktan sonra doğduğu Simav’a gelerek ilçede özellikle yüksek öğrenim alanında unutulmaz yatırımlar gerçekleştiren Simav sevdalısı Dr. İbrahim Naci Eren, Dumlupınar Üniversitesi Simav Teknoloji Fakültesinin özel olarak hazırladığı programlarla vefatının 7.yılında da unutulmadı, anıldı.

Simav Dr. İbrahim Eren Yerleşkesine adı verilecek kadar ilçenin üniversite dünyasına maddi ve manevi katkılar sağlayan, halkın, sivil toplum kuruluşlarının, esnafların ve vatandaşların desteklerine büyük destekler kazandıran eğitim gönüllüsü Simav sevdalısı Dr. İbrahim Naci Eren için adını taşıyan yerleşkede iki ayrı anma programı gerçekleştirildi.

Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak’ın onur konuğu olduğu, Simav Kaymakamı Bünyamin Karaloğlu, Belediye Başkanı Fatih Kalay, AK Parti İlçe Başkanı Orhan Akboğa, MHP İlçe Başkanı Bayram Yılmaz, Simav Teknoloji Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Vedat Daşdemir,  Simav Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Alaattin Kaçal, Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeref Kazcıoğlu, Dr. İbrahim Naci Eren’in hayatını bir kitapta toplayan eğitimci-yazar Cihat Pala, Teknoloji Fakültesi ile Simav Meslek Yüksekokulu öğretim üyeleri, öğretim görevlileri, her iki okulun sekretarya ve yardımcı personelleriyle öğrencilerin katıldığı programda Simav Müftüsü Hasan Serçe ve müftülüğüne bağlı din görevlileri Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulundu. Müftü Serçe’nin merhum Dr. Eren ve tüm ailesiyle birlikte fakülte ve yüksekokulun gelişmesine, büyümesine katkı sağlayanları da minnet ve şükranla anmasının ardından tören sona erdi.

REKTÖR KIZILTOPRAK; “KAMPUSUN YAPILMASINDA EMEĞİ OLAN HERKESİ KUTLUYORUM”..

Bakanlar Kurulu kararıyla hayatının son bölümünü adadığı kampus alanında toprağa verilen Dr. Eren için bir konuşma yapan Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kızıltoprak, Eren gibi insanların bu tür vefa programlarını hak ettiğine dikkat çekti.

Türk medeniyetinin büyük komutanların kazandığı, Mehmetçiği canını vererek şehit olduğu büyük zaferlerden sonra kurulduğuna dikkat çekerek; “Biz kutlu medeniyetimizi devletimizi ve milletimizin birliğini ve saadetini vakıf anlayışı çerçevesinde koruduk” diyen Kızıltoprak şöyle devam etti;

“Bir fabrika açmak, bir eğitim kurumu açmak, memleketimizin çocuklarına eğitim vermek, istihdam sağlamak çok güzel bir şey ve bütün hayatı boyunca elde ettiği birikimini veya bir kısmını kendi adına ya da toplum adına kurduğu vakıfla ebediyete kadar yaşatmak büyük insanların, büyük düşünen insanların yaptığı bir faaliyettir. Bugün burada Türk İslam Medeniyetinin ilelebet yaşamasında büyük katkı sağlayan vakıf anlayışının neticesinde doğan bir kampüsün içindeyiz. Bu kampüsümüze Kütahyalı, Simavlı hemşerilerimiz cömert bir şekilde katkı verdiler. Devletimiz çok güçlüdür ama bu kampüste olduğu gibi Devletimizin eğitim hamlesine, kalkınma hamlesine kendi gücü miktarında katkıda bulunan hayırseverlerimiz ve onların yaptığı işler de çok yücedir. Biz bugün vefa borcumuzu ödemek için toplandık. Rahmetli Dr. İbrahim Naci Eren Bey’e vefa borcumuzu ödemek ve onun yaptığı hayırlı hizmetlerin yaşaması için, onun ruhunun şad olması için bir araya geldik. Bu kampüse, bu üniversiteye en küçük yardımı yapan ve bütün dileğiyle burada eğitim gören gençlerin en iyi eğitimi alması, meslek sahibi olması, toplumda itibarlı bir şekilde yer alması için katkı veren bütün hayır severlere teşekkür ediyorum. Bu kampüsün yapılmasında emeği geçen değerli iş insanlarımızı da gönülden destekliyorum. Bunlardan biri olan Şeref Ustamıza da (Şeref Kazcıoğlu) gönülden teşekkür ediyorum.” 

KAYMAKAM KARALOĞLU; “RUHU ŞAD OLSUN”..

Dr. Eren’in kabri başında ikinci konuşmayı yapan isim ise Simav Kaymakamı Bünyamin Karaloğlu oldu. Karaloğlu, merhum Eren için, “Sayın Eren; Kendi memleketine, kendi coğrafyasına yapabileceği en büyük hayrı ve en büyük iyiliği yapmış. Bu okul ve bu okulun yapılmasında taşları o koymuş ve ondan sonrada burası birçok öğrencimizin eğitim aldığı bir kurum haline gelmiş. Dr. İbrahim Naci Eren’in ruhu şad olsun, Allah gani gani rahmet eylesin.” ifadelerinde bulundu.

BAŞKAN KALAY; “MAKAMI CENNET OLSUN”..

Törene katılan Belediye Başkanı Fatih Kalay da Dr. Naci Eren’in 90 yaşına kadar Simav’a ve üniversiteye çok ciddi katkılar sunduğunun altını çizerek, “Doktor Naci Eren amcamız 90 yaşına kadar Simav’ımıza ve üniversitemize çok ciddi katkılarda bulundu. Rabbim mekanını cennet etsin, makamını şehitler makamına erdirsin. Kütahya’nın birçok ilçesinde böyle bir kampüs göremiyoruz. Bu kampüsümüzün bu hale gelmesinin en büyük nedeni İbrahim Naci Eren’dir. Onunla birlikte kampüsümüze katkı sağlayan tüm hayır sever halkımıza da şükranlarımı sunuyorum” dedi.

KAZCIOĞLU; “EREN, BİR DUAYYENDİ”..

Programın son konuşmacısı ise Teknoloji Fakültesinde eşi ve kendisinin birçok hizmet ve yatırımları bulunan, merhum Eren’i yakından tanıyan isimlerden olan Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeref Kazcıoğlu oldu. Naci Eren’in kendileri yanı sıra Simav’ın iş ve eğitim dünyası için bir duayen olduğuna dikkat çeken Kazcıoğlu, “Naci amcamız bizim için bir duayendi, biz de onun adeta öğrencisiydik. Her Çarşamba bu kampüste odasında toplanarak bizlere öğütler verir hatta sert bir şekilde eleştirirdi. Kızmasının sebebi ise Simav halkının onun deyimiyle tembel olmasıydı. Bizler onun yaptıklarını yapamayız ama bizlerde bizlere düşen görevleri yerine getirmeye gayret gösteriyoruz. Sanayici için bu okul çok önemli. Burası hem makine mühendisliği hem de elektrik elektronik mühendisliklerinin okulu olması nedeniyle sanayicinin alt yapısını oluşturmaktadır. Bizler iş insanları olarak, hayırsever vatandaşlar olarak üniversitemiz için elimizden geleni yapacağız ve ya