Menü Kapat

SİMAV’DA 65 YILLIK GELENEK; 5 BİN KİŞİ YAĞMUR DUASINA ÇIKTI

Tarımın ve hayvancılığın temel geçim kaynağı olduğu Kütahya’nın Simav ilçesi Aksaz köyünde vatandaşlar, kuraklığın geçim kaynaklarını etkilemesi nedeniyle yağmur duasına çıktı.

GÖZLEME YAPIP AYRAN DAĞITTI

Sabahın erken saatlerinde Aksaz’ın meyve alım merkezinde toplanan hanımlar ateş yakıp sac üzerinde gözleme yaptı. Aksazlı hanımları organize eden Habibe Kanık, “Bu gözleme hayrını köylülerimiz severek yapıyor. Ben de iş bölümü yapıyorum. Rabbim yaptığımız hayırları kabul etsin” dedi.

65 YILLIK GELENEĞE İLÇE KAYMAKAMI VE BELEDİYE BAŞKANIYLA BİRLİKTE 5 BİN KİŞİ KATILDI

5 bin kişinin katıldığı gözleme hayrını 65 yıldır sürdürdüklerini anlatan Aksaz Köyü Muhtarı Mehmet Koç, ”Şükürler olsun bu senede rabbim bize hayır yapmayı nasip etti. Köy meydanında masalarda misafirlerimizi ağırladığımız gibi Simav-Sındırgı karayolundan geçen araçları durdurup gözleme ve ayran ikram ediyoruz” dedi.

Köy sakinlerinden Sevilay Kazan da, “Aksazlı tüm hanımlarla elbirliği ile bu gözleme hayrını birlikte yapıyoruz. Köyümüz Simav-Sındırgı karayolu üzerinde olduğu için gençlerimizde yola stant kurup bütün yolculara gözleme ve ayran ikram ediyor. Sürücüler önce şaşırıyor sonra da teşekkür ederek memnuniyetlerini dile getiriyorlar” dedi.

BAŞKAN AKTULUN GELENEĞE DİKKAT ÇEKTİ

Öğle namazı ile birlikte yağmur duası yapan köy halkı bereketli bir yıl için dua ederek yağmur duası yaptı. Simav Belediye Başkanı Kübra Tekel Aktulun, “Aksaz köyünde 65 yıldır süren bir gelenek. Toplum ve medeniyeti güçlü kılan en önemli unsurlar arasında gelenek ve görenekler gelir. Tarihi unutturmayacak ve gelecekte toplumu daha güçlü biçimde ileri taşıyacak unsur gelenek ve göreneklerdir. Bu yüzden ben ve arkadaşlarım muhtarımızı yalnız bırakmadık” dedi.

KAYMAKAM KARALOĞLU DA SÜRÜCÜ VE YOLCULARA GÖZLEME DAĞITTI

Etkinliğe eğitimci eşi Hilal Karaloğlu ile birlikte katılan Simav Kaymakamı Bünyamin Karaloğlu da; “Çok güzel bir gelenek. Aksaz benim Simav’a atandığımdan beri yemeklerini beğendiğim köylerden bir tanesi. Burası köyler içinde birlik ve beraberliğin yoğun olduğu hayırsever bir köy. Deprem zamanında da yardımlarından bildiğimiz her hangi bir istek olduğunda gönül rahatlığı ile gelebildiğimiz bir yer. Bu kadar kalabalığın gönüllü bir şekilde çalışmasından bunu görüyoruz. Allah birliğinizi daim etsin. Birlik günleri, hayır günleri zamanımızda azalıyor. 65 yıldır bu geleneği sürdürmek önemlidir. Böyle güzel bir organizasyonu yapan Aksaz Köyü Muhtarı Mehmet Koç ve köy halkına teşekkür ederim” dedi. Kaymakam Karaloğlu da daha sonra yoldan geçen araçları durdurarak ayran ve gözleme dağıttı.

Aksaz köyündeki yağmur duasına Simav Kaymakamı Bünyamin Karaloğlu, Simav Belediye Başkanı Kübra Tekel Aktulun, İlçe Müftüsü Hasan Serçe, Emet Orman İşletme Müdürü Osman Aksoy, Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü Çetin Balamur, Köyün ilk öğretmenlerinden Falih Uz, çevre köylerin muhtarları ve yaklaşık 5 bin kişi katıldı.