Menü Kapat

SİMAV’IN GENÇLERİ BAYRAMINI KUTLADI

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Simav Kutlama Komitesinin son günlerdeki yoğun yağışları göz önünde bulundurarak geçen yıl da olduğu gibi kutlamaları Akbaldır Spor Salonuna alması Simav gençliğinin bayram coşkusuna engel olamadı.

Hükümet Konağı yanındaki Atatürk Anıtına Simav Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Mustafa Sapmaz’ın öğrencilerle birlikte çelenk sunması, saygı duruşunda bulunduktan sonra da İstiklal Marşının okunmasının ardından Otogar, Kışla Caddesi, Cumhuriyet ve belediye Meydanları, Hisarardı Caddesi üzerinden Akbaldır Spor Salonuna kadar sürdürülen Gençlik Yürüyüşü gerçekleştirildi.

Akbaldır Spor Salonunda Kaymakam Bünyamin Karaloğlu ve ilçe protokolünün tam kadro yerlerini vatandaşlarla birlikte almasından sonra günün anlam ve önemini belirten konuşması için İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Mustafa Sapmaz kürsüye geldi. Bugün, Mustafa Kemal’in Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu’da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının 104. yıl dönümü. O gün Samsun’un vatanperver insanlarını selamlayan Atatürk’ün taşıdığı duygularla, sizleri selamlıyorum. Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcıdır 19 Mayıs. 19 Mayıs, sadece Türk millî kurtuluş hareketinin başlangıcı değil, yeni Türk devletinin de çağdaş değerlerle milletler ailesi içerisinde yerini almasının adıdır. 19 Mayıs, gençlik; gençlik gelecek demektir. Türk genci, Türk İstiklali ve Türk Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir. “Sizler yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar.” diyor Atatürk.

Sevgili Gençler!

“Siz Türk’e istiklâl aşkını veren, Nene Hatun’un, Yalnız Efe’nin; Siz “Ya İstiklal Ya Ölüm” diyen: Sütçü İmam’ın, Hasan Tahsin’in, Seyit Onbaşı’nın; Siz; tarihi tarih yapan Atilla’nın, Alparslan’ın, Fatih’in, Atatürk’ün soyundansınız.”

Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır.

Sevgili Gençler!

Temeli 19 Mayıs’ta Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan “Milli Egemenlik” ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanmış, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir.

Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız olan “Milli İrade’nin yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği siz gençlere büyük görevler düşmektedir.

Unutmayınız ki sizler: Atatürk’ün eserlerinin temel taşısınız.

Unutmayınız ki: Her 19 Mayıs’ta, Samsun’dan, elden ele Ankara’ya koşturulan bayrağımız, rengini, siz asil Türk evladının damarlarındaki asil kandan almaktadır.

Unutmayınız ki; “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.”

Sözde değil, bu özde duygularla, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor; siz gençlerimizin bayramını tebrik ediyorum.

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı anısına 100 metre kız ve 100 metre erkekler kısa mesafe koşularında dereceye girenlere ödüllerin takdiminden sonra Şehit Emre Üçkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesin folklor ekibinin gösterisi yapıldı. Yöresel folklorda yıllardır görev alan mezun öğrencilerinin Türkiye Halk Oyunları Solo Şampiyonu Yusuf Türkel ile birlikte sergiledikleri oyunları uzun süre alkışlanan Şehit Emre Üçkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesin folklor ekibinin ardından Güreş ve judo ekipleri gösterilerini sundu. Daha sonra Simav Bagatur Türk Mücadele sanatları Aplik Okulu gösterileriyle izleyicilerden tam not alan bir başka ekip oldu.

Hava muhalefeti nedeniyle Akbaldır Spor Salonunda yapılan Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları Yusuf Koyuncuoğlu İlkokulu folklor ekibinin yöresel oyunlardan bir demet sunmasıyla son buldu.